Õhupuhastaja aerosoolide vastu siseruumides.

Õhupuhastaja aerosoolide vastu siseruumides.

  • Post category:Blogi

Piisknakkused ehk piisklevinakkused (inglise keeles droplet infection) on nakkused, mida kannavad edasi õhus lenduvate, hõljuvate või pindadele maandunud väikeste piiskadena levivad haigustekitajad (viirused, bakterid, seened jt). Piisknakkused levivad, kui nakatunu köhimise, aevastamise, rääkimise või hingamise tulemusena satuvad viirusosakesed sülje- vm piiskadena pindadele ja õhku.

Aerosoolide vähendamiseks õhus on oluline vältimaks õhusaaste, viiruste, bekterite, hallitusseene eoste ja niidistiku osiste sattumist meie hingamisteedesse. Aerosoolidena levivad õhus samuti kemikaalid, põlemisjäägid jpms.

Piisknakkushaigused levivad eelkõige piiskade ja vedelike kaudu, mis tekivad köhimise, aevastamise, rääkimise, hingamise, käigus. Viirusosakesed võivad kanduda selle teel olevatele pindadele või inimestele, sõltuvalt osakeste suurusest, õhutemperatuurist ja õhuniiskusest. Keskmise aevastusega tekkivate niiskuseosakeste suurus on varieeruvalt läbimõõduga 72–386 µm, ning peenimad neist võivad sobivatel tingimustel õhku hõljuma jääda vähemalt 4 tunniks. Kuigi individuaalsed viiruseosakesed on sellistest niiskusepiiskadest kordades väiksemad (näiteks 2020. aasta pandeemia põhjustanud koroonaviiruse läbimõõt on suurusjärgus 0,05–0,2 µm), ei levi viirused enamasti üksikult, vaid suuremates kobarates, mis omakorda asuvad mainitud suuremate niiskuseosakeste sees. Seetõttu pakuvad inimesele võrreldes katmata näoga piisknakkuste vastu kaitset kõik hingamiskaitsed, mille filtri tihedus on piisav niiskuseosakeste kinnipüüdmiseks. Enamasti on vajalikud ka kaitseprillid või –visiir. Nakatunud inimese, looma või pindade kokkupuute tulemusena võib haigus edasi kanduda, kui viirusosakesed satuvad järgmise inimese limaskesta, näiteks suu, silmade, nina või kõrvade kaudu.

Nakatumine ei toimu viiruse sissehingamisel või limaskestadega kokkupuutel automaatselt. Nakatumine nurjub, kui viirusosakeste kogus on liiga väike või inimese üldine immuunsüsteem piisavalt tugev. Selleks, et viiruseosakeste arvu vähendada, sobib selleks hea ventilatsioon. Olulist efekti annab juurde õhupuhastaja, mille puhastusmaht kuupmeetrites on enamasti suurem, kui kontori sissepuhe ventilatsioonis. Võimsamad õhupuhastajad nagu Coway Storm võib õhust aerosoole eemaldada ca 500 m3 tunnis. Kui teie kontori pindala on 100 m2 ja lae kõrgus 2,5 m, siis suudab 1 õhupuhastaja maksimaalselt 2 korda puhastada antudruumi õhu 1 tunni jooksul.

Coway seadmetel on kontrollitud ja sertifitseeritud filtersüsteem, mis eemaldab õhust nii aerosoolid, VOC,TVOC,allergeenid, hallitusseene eosed, kui ka viirused ja bakterid.

Kui teil on küsimusi või vajate soovitust õhupuhastaja valikul, siis võite pöörduda meie poole või helistada tel nr 533 222 58.

Jaanus Liba

Pro Air OÜ