Õhukuivati – kas mul on seda vaja?

Õhukuivati – kas mul on seda vaja?

Kuidas aru saada, et õhuniiskus toas või korteris on liiga kõrge. Kas ma pean mõtlema õhukuivati soetamisele?

Eluruumi normaalne õhuniiskus on 40% – 60%. Ebameeldivaid olukordi tekitavb nii kuiv õhk, kui ka liigniiskus. Kuiva õhu probleeme lahendatakse õhuniisutaja abil.

(Loe Edasi õhuniisutamisest)

Õhukuivati kasutamine siseruumides on mõistlik liigniiskuse korral. Sest liigniiskus toob enesega kaasa erinevad ebameeldivaid situatsioone.

Aga kuidas siis aru saada, et ruumi õhuniiskus on liiga kõrge.

Tuvasta ise liigniiskuse sümptomid või kahjustused:

 • Kopituse lõhn toas, korteris või keldris
 • Kondentsvesi akendel (nö aknad voolavad vett)
 • Puitmööbli kahjustused
 • Kahjustused värvitud pindadel või tapeedil
 • Hallid laigud vannitoas või köögis (halitus)
 • Hallitus pindadel
 • Hallitus väljatõmbe avades, kliimaseadmetes.

Kopituse lõhn

Põhjustavad seened ja bakterid, mis niiskes keskkonnas kasvavad ideaalselt. Samuti võivad and põhjustada tõsiseid terviserikkeid, eriti lastele, kroonilisi haiguseid põdevatele inimestele ja vanematele inimestele. Väiksematele ruumidele sobib ideaalselt õhukuivati Arctus Fenja 10.

Kondentsvesi akendel

Hallitusseened hakkavad kasvama, kui õhuniiskuse tase toas on kõrge. Kõige sagedamini juhtub seda külmadel pindadel, kus tekib kondents. Sellepärast me märkame enamasti hallitust akende alumises osas  ja külgedel. Hallitusseene eosed ja niidistik on tavapärasest suurema kontsentratsiooniga sissehingatavas õhus ja suure tõenäosusega võib tekitada meile tervise probleeme.

Ruumides pesu kuivatamine

Mõistagi eraldub pesu kuivatamisel niiskus ruumi ja läbi selle võib tekkida liigniiskus, mis arusaadavalt ei ole kasuli elamisele kui ka inimesele. Samuti kuivab pesu väga aeglaselt, kui kütteperiood ei ole alanud aga puhast pesu tahaks juba kasutada- siinkohal oleks õhukuivati igati kohane abimees.

Arctus Fenja 25

õhukuivati pesuruumi

Niiskuskahjustused pindadel

Kooruv värv seintel või laes, lainetav tapeet, mustad laigud seintel, laes ja põrandal (hallitus). Isegi peale remonti on mõningase aja möödumisel samad probleemid tagasi. See kõik viitab liigsele õhuniiskusele ja nende vältimiseks oleks otstarbekas kasutada õhukuivatit. Keskmistele ruumidele või kus kuivatatakse pesu soovitame kasutada Arctus Fenja 20 mudelit. See aitab säilitada vara ja loomulikult tervist.

Hallitav mööbel ja muusikariistad

Liigne niiskus, kui ka õhukuivus võivad rikkuda mööbli või näiteks muusikariistad. Palju on juhtumeid, kus keelpillile saab saatuslikuks väär õhuniiskuse tase hoiustamisel. Lihtsam on asetada ruumi õhuniisutaja vvõi õhukuivati, kui hiljem taastada hinnalist või emotsionaalse väärtusega pilli. Puit mööbel on tundlik õhuniiskusele. Liiga kuiv õhk võib tekitada pragusid mööblile. Liigniiskus vastupidisel paisutab puitu ja tagajärjed võivad olla mööblile ebameeldivad. Liigniiskusest võib mööblile tekkida hallitus, mis omakorda kahjustab mööblit, kui ka inimese tervist.

Hallitus vannitoas

Kui väikestes ruumides nagu vannituba ja dušširuum ei ole tagatud piisav ventilatsioon, hakkab seal õhuniiskus suurenema. Tekkiv liigne niiskus soodustab hallituse kasvu duširuumis või vannitoas. Kui mõni eespool kirjeldatud nähtustest kimbutab ka teid, tasub kindlasti muretseda koju niiskuseimaja, mis aitab vähendada õhu niiskussisaldust sobiva määrani. Vannituba kipub olema kõige niiskem ruum kogu majapidamises ning õhukuivati  aitab säilitada sealset niiskustaset.

Hallitus kütte-, ventilatsiooni- ja kliimasüsteemides

Ventilatsioonisüsteemid on hallitusseente meelispaigaks, põhjus on lihtne – seal on niiske, on pinda millel kasvada ja toitu jagub küllaga, sest seda tuuakse pidevald koos õhuga juurde. Hallitusseente kolooniad kasvavad kõige suurema tõenäosusega sissetõmbeavade ümbruses või õhufiltrite peal ja võivad levida üle kogu ventilatsioonisüsteemi, jõudes igasse tuppa ja hoone ruumi, mis on ühendatud ventilatsioonisüsteemi.

Kas need märgid tulevad teilegi tuttavad ette? Kas pelgate, et õhuniiskus on ka teie kodus liiga suur? Nende murede ennetamisel või leevendamisel on abiks õhukuivati, mis vähendab liigset õhuniiskust siseruumides.

Kus kasutatakse õhukuivateid?

Lisaks eluruumidele on õhukuivatid muutunud tavapäraseks ehituses, ladudes, tootmises, kaubanduses, puidutööstuses jne, kus on nõutav, et niiskus ei tohi ületada etteantud taset.

Õhukuivatile tasub mõelda juhul kui:

 1. Niiskusest tingitud plekid tekivad seintele ja laele
 2. Esineb hallitust pindadel
 3. Ruumid on ebamugavalt niisked
 4. Akendele tekib kondensaatvesi ja hallitus
 5. Õhus on tunda kopituse lõhna
 6. Erinevatele pindadele on tekkinud korrosiooni (roostet)

Õhukuivati kasutamise eelised

Haiguste ja allergiate leevendamine ja peatamine Õhukuivatid vähendavad õhuniiskuse taset, mis ennetab erinevate allergeenide nagu tolmulestade, kopituse ja hallituse teket. Niiskuse kontrollimine hoiab ära bakterite leviku, kes vajavad niiskust, et elus püsida ning paljuneda. Bakterite leviku peatamine leevendab või peatab allergiate ja astma sümptomeid.

Töötavad vaikselt
Kuivatid ei sega teid ega teie päevarutiini. Need töötavad vaikselt ning neid saab kasutada ka vajadusel magamistoas.

Kopituse lõhn

Õhukuivatid aitavad vähendada halbu lõhnasid, mis levivad koos hallituse ja kopitusega – vabaned ebameeldivast haisust.

Kergem hingata
Kuivatid vähendavad ärritust nahale ja hingamisteedele, mis võimaldab teil kergemini hingata ja seeläbi tagab mugavama kodu. Liigniiskuse paljuneb halitus ja bakterid kiiremi ning on oht saada endale või lähedastele infektsioon.

Riided kuivavad kiiremini
Väiksem niiskus tähendab seda, et teie riided kuivavad kiiremini ning toiduained nagu leib jms püsivad kauem värsked.

Rooste vältimine
Õhuniiskuse vähendamisega väheneb ka oht korrosiooni tekkimisele teie elektroonikaseadmetel, tööriistadel, akna- ja ukselinkidel jne. Roosteprotsess algab juba 60% õhuniiskuse juures.

Tolmu teke
Õhukuivatite kasutamine aitab vähendada tolmu teket teie kodus – see tähendab, et te ei pea koristama nii tihti.

Jäätumiskaitse
Õhu kuivatamine kaitseb sügav- ja tavakülmikuid liigse jäätumise eest ning kiirendab soojuse ülekandmise protsessi (külmutus), mis vähendab kulutusi.

 

Kokkuvõttes on kuivati omamine enamus kodudes otstarbekas, sest teatud periooditi on meie kodu väga niiske ja ebamugav. Tänapäeva õhukuivatid on vaiksed ja teevad oma tööd hästi ning loomulikult ei ole enam ammu kallid, vaid enamus inimesi saab seda endale lubada. Seepärast on paljud valinud just Rootsis enim kasutuses oleva Arctus Fenja kodu või kontori õhukuivati.

×
×

Ostukorv